• 28 września 2023
Regularna wymiana opon jest jedną z podstawowych spraw, o które powinniśmy zadbać dla bezpieczeństwa naszego i naszych bliskich. Choć wielu kierowców lekceważy wiosenno-letnią wymianę opon, ma ona kluczowe znaczenie podczas wakacyjnych podróży. Ponadto ma to także uzasadnienie ekonomiczne - opony zimowe w letnich warunkach zużywają się znacznie szybciej niż ich przystosowane sezonowo odpowiedniki. 
 

Czym charakteryzują się opony letnie?

Opony letnie produkowane są z mieszanki gumowej o nieco innych właściwościach. Co najważniejsze - jest to ogumienie twardsze, znacznie lepiej sprawdzające się podczas jazdy w wysokich temperaturach. Guma pod wpływem ciepła naturalnie mięknie, w związku z czym letnia opona musi być zbudowana z nieco twardszego budulca. Ma to wpływ nie tylko na nasze bezpieczeństwo, ale także na osiągi i wytrzymałość opony. Ogumienie letnie różni się od zimowego także rzeźbą bieżnika, który jest przystosowany do jazdy po suchych i mokrych nawierzchniach. Mniejsza ilość rowków sprawia, że opona nie sprawdza się do jazdy po śniegu i błocie pośniegowym. Specjalne żebra bieżnika sprawiają jednak, że opona dobrze odprowadza wodę spod kół, redukując ryzyko wystąpienia poślizgu - zwłaszcza na zakrętach. 
 

Dlaczego powinno się wymieniać opony na letnie?

Sezonowa wymiana opon ma wpływ przede wszystkim na nasze bezpieczeństwo. Nieważne, czy na co dzień wykorzystujemy samochód do jazdy po mieście, czy międzymiastowych podróży - odpowiednie opony sprawiają, że auto dobrze zachowuje się na drodze. Ponadto warto zwrócić uwagę na ekonomiczny aspekt sezonowej wymiany opon. Korzystając z ogumienia dostosowanego do warunków atmosferycznych sprawiamy, że jest ono znacznie trwalsze i dłużej możemy z niego korzystać. Ma to szczególne znaczenie dla kierowców, którzy nie wahają się przy zakupie opon klasy premium. Zakup kompletu wysokiej jakości opon to niemały wydatek - dobrze zatem zadbać o to, aby służyły nam one jak najdłużej i dawały możliwie najlepsze osiągi. 
 

Kiedy powinno się wymienić opony na letnie?

W naszym klimacie trudno jednoznacznie określić kiedy jest najlepszy moment na sezonową zmianę opon. Zwyczajowo przyjmuje się, że powinniśmy udać się do warsztatu na przełomie marca i kwietnia, jednak niejednokrotnie zdarzało się, że nawet w okolicach majówki pojawiały się za oknem przymrozki. Opony zimowe najlepiej sprawdzają się w temperaturze poniżej 7 stopni Celsjusza. Dla własnego bezpieczeństwa warto jednak poczekać z tym trochę dłużej. Zimowe ogumienie podczas ciepłej, wiosennej pogody sprawdzi się znacznie lepiej niż letnie opony przy przymrozkach. 
 
Wiosną nie musimy obawiać się nagłego szturmu kierowców na zakłady wulkanizacyjne, jak ma to miejsce podczas pierwszych, jesiennych opadów śniegu. Warto jednak opony letnie kupić nieco wcześniej, dzięki czemu zaoszczędzimy kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych na komplecie.  

 

Top