• 28 września 2023
Walory opon bieżnikowanych już od wielu lat doceniają właściciele firm transportowych. W Polsce nawet 20% ciężarówek porusza się właśnie na ogumieniu tego typu. Dlaczego? Przede wszystkim z oszczędności, gdyż modele bieżnikowane są znacznie tańsze, niż ma to w przypadku opon seryjnych. W ostatnim czasie trend ten coraz częściej zahacza także o samochody osobowe. Na czym polega fenomen bieżnikowanych opon? Jak je rozpoznać?
 

Czym są opony bieżnikowane?

Opony bieżnikowane to ogumienie poddane procesowi polegającemu na nałożeniu nowego bieżnika w miejsce zużytego. Z tej przyczyny opony tego typu nazywa się także regenerowanymi. Obecnie stosuje się powszechnie dwie metody bieżnikowania. Bieżnikowane ogumienie oznaczane jest symbolem „Regroovable”. Produkcja opon tego typu przebiega pod ściśle określonymi procedurami, dzięki czemu ogumienie przechodzi szereg testów jakościowych i bezpieczeństwa. W przeciwieństwie do opon używanych, decydując się na zakup ogumienia bieżnikowanego, możemy liczyć na gwarancję producenta. Nie musimy się także martwić, jak opona była traktowana przez poprzedniego właściciela.
 

Czy warto kupić opony bieżnikowane?

Jeśli szukamy tanich i bezpiecznych opon - jak najbardziej. Przeciętna cena opony bieżnikowanej jest niższa nawet o 1/3 od najtańszych nowych opon do aut osobowych. W przypadku opon ciężarowych ważny jest także fakt, że tego typu ogumienie możemy bieżnikować nawet 2-3 razy. Opony bieżnikowane nie mogą się pochwalić jednak takimi parametrami jak oryginalne ogumienie, więc jeśli zależy nam na wysokich osiągach i dysponujemy odpowiednim budżetem - zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zakup nowych, seryjnych opon. Mimo wszystko opony bieżnikowane charakteryzują się znacznie głębszym bieżnikiem, co pozytywnie wpływa na przyczepność ogumienie w trakcie jazdy. Na rozwiązanie tego typu powinny się także zdecydować osoby, które podejmując decyzje zakupowe, kierują się dobrem planety. Regeneracja opony znacznie mniej obciąża środowisko naturalne niż produkcja nowego egzemplarza.
 

Opony bieżnikowane zimowe - opinie na ich temat

Opony bieżnikowane cieszą się dobrymi opiniami, ale pod warunkiem, że zostały wyprodukowane przez renomowanych producentów. Pamiętajmy, aby zawsze wybierać ogumienie ze znakiem homologacji z literą "e" i najlepiej, aby był to jeden z modeli klasy premium. O ile letnie opony bieżnikowane nie odstają przesadnie od swoich seryjnych pierwowzorów, tak śnieżna zima bywa dla nich prawdziwym testem. Michelin, Goodyear czy Bridgestone od kilkudziesięciu lat zajmują się bieżnikowaniem swoich opon. Możemy być zatem pewni, że wybierając któryś z topowych modeli tylko światowych liderów rynku oponiarskiego, otrzymujemy produkt dobrej jakości, przetestowany pod kątem bezpieczeństwa. Warto mieć mimo wszystko na uwadze fakt, że bieżnikowane opony są rozwiązaniem ekonomicznym, a więc decydując się na ogumienie tego typu, musimy liczyć się z pewnymi niedociągnięciami. 

 

Top