• 28 września 2023
W związku z tym, że w ostatnich latach mamy coraz częściej do czynienia z łagodnymi zimami, sporo kierowców decyduje się na inwestycję w opony całoroczne. Ogumienie tego typu pozwala połączyć bezpieczeństwo opon zimowych z osiągami letniego ogumienia. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które wykorzystują samochód głównie do jazdy po mieście i które nie lubią przejmować się sezonową wymianą opon. Jak zadbać o opony całoroczne, aby służyły nam przez długie lata?
 

Po czym poznać opony całoroczne?

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na oznaczenie. Opony wielosezonowe zazwyczaj opatrzone są napisami 4 all season lub all weather. Ogumienie powinno mieć także symbol zmiennych warunków atmosferycznych - powinna być na oponie wytłoczona zarówno śnieżynka, jak i słońce. Inną cechą charakterystyczną opon całorocznych jest twardsza mieszanka gumowa niż ma to miejsce w przypadku opon zimowych. Ogumienie tego typu wyróżnia także rzeźba bieżnika. W zależności od producenta opona może mieć albo bieżnik typowo zimowy, lecz złagodzony lub bieżnik mieszany - częściowo letni, częściowo zimowy. 
 

Na ile starczają opony całoroczne?

Przyjmuje się, że opony wielosezonowe powinno się wymieniać co 60 tysięcy kilometrów. Badania przeprowadzone kilka lat temu wykazały, że przeciętny Polak w ciągu roku przejeżdża mniej niż 20 tysięcy kilometrów. Dobrej jakości opona wielosezonowa powinna więc wytrzymać 3-4 lata. Warto jednak raz w roku przyjrzeć się naszemu ogumieniu. Zrzucie opon to w każdym przypadku indywidualna sprawa i lepiej mieć rękę na pulsie. Nie chcemy przecież otrzymać mandatu za jasne na nienadających już się do tego oponach. Poza tym, jadąc zimą na zużytych oponach, ryzykujemy nie tylko mandat, ale także swoje życie i zdrowie. Wielu ekspertów uważa także, że nawet jeśli wizualnie opony są w dobrym stanie, warto je wymieniać chociaż raz na pięć lat. Starsze opony powinny przechodzić specjalistyczny przegląd co najmniej raz w roku.
 

Jak dbać o opony całoroczne?

Jeśli chcemy się cieszyć jak najdłuższą żywotnością wielosezonowych opon, musimy dobrze o nią zadbać. Przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę na ciśnienie powietrza w oponach. Gdy będzie ono za niskie, wzrasta ryzyko uszkodzenia opony na drodze, natomiast zbyt duże ciśnienie skraca żywotność naszego ogumienia. Poza tym powinniśmy regularnie kontrolować stan zaworów i kapturka. Bardzo ważne jest także prawidłowe wyważenie kół oraz sprawdzenie geometrii zawieszenia. Kiedy bezwzględnie powinniśmy zdecydować się na wymianę opon? Gdy głębokość rowków osiągnie mniej niż 2-3 mm. Warto więc wybierać nowe opony uznanych producentów. Jeśli zdecydujemy się na tańszy, importowany z dalekiego wschodu zamiennik, może się okazać, że już po roku ogumienie będzie się nadawało do wymiany. 
 
 
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem oponyprofi.pl -> https://www.oponyprofi.pl/

 

Top