• 4 marca 2024
Niezależnie od tego, czy na co dzień wykorzystujemy opony sezonowe czy całoroczne - regularnie powinniśmy badać stan techniczny naszego ogumienia. Zdrowa opona to bowiem najlepszy gwarant naszego bezpieczeństwa podczas jazdy. Ma ona ponadto wpływ na komfort prowadzenia pojazdu, zwłaszcza w zmiennych warunkach pogodowych. Po czym poznać, że przyszedł najwyższy czas na wymianę opon? Czy jeśli z ogumieniem na pierwszy rzut oka jest wszystko w porządku - może ono wymagać wymiany?
 

Zużywanie się opon - kiedy to widać?

Zmiany fizyczne to najłatwiejszy do zaobserwowania zwiastun konieczności wymiany opon. Jeśli dostrzeżemy, że nasze ogumienie jest zdeformowane, posiada wybrzuszenia lub - co gorsza - przecięcia i rozdarcia gumy - czym prędzej powinniśmy udać się na stację wulkanizacyjną w celu wymiany opony. Ponadto zwróćmy uwagę na samą głębokość bieżnika. To właśnie dzięki niemu opona dobrze odprowadza wodę spod kół i zapewnia nam komfort i bezpieczeństwo prowadzenia po mokrej nawierzchni. Choć zgodnie z polskim prawem każda opona, która posiada bieżnik o głębokości powyżej 1,6 mm, może być dopuszczona do ruchu - to zdecydowanie nie powinniśmy czekać tak długo. W przypadku opon zimowych nad wymianą ogumienia powinniśmy się zastanowić już, gdy głębokość bieżnika spada do poziomu 4-5 mm. W przypadku letnich opon - za punkt graniczny uznaje się 3,5 mm. 
 
Niedzielni kierowcy powinni mieć na uwadze fakt, że nawet jeśli opona nie jest zużyta w wyniku regularnej - może ona ze starości utracić swoje możliwości jezdne. Guma z biegiem lat parcieje, przez co rośnie ryzyko jej uszkodzenia. Przyjmuje się, że okres użytkowania ogumienia nie powinien przekraczać dekady, jednak większość mechaników zaleca wymianę opon co 5-7 lat. 
 

Nierównomierne zużywanie się opon

Zdarza się, że nasze ogumienie zużywa się w sposób nierównomierny. Może być to związane z nieprawidłową zbieżnością kół, lecz oczywiście nie jest to jedyna przyczyna takiego stanu. Dla wielu kierowców nie jest bowiem żadną tajemnicą fakt, że przednie opony zużywają się szybciej. Od czego zależy szybsze zużywanie się opon kół przednich? Ma to związek z tym że większość współczesnych pojazdów ma napęd na przednie koła. W związku z tym opony te są bardziej narażone na zniszczenie na skutek przyspieszania, hamowania czy skręcenia. Pamiętajmy zatem, aby przy kontroli opon szczególną uwagę zwrócić właśnie na przednie ogumienie. 
 
Szczególnie czujni powinni być kierowcy, którzy na co dzień poruszają się samochodem wyposażonym w opony całoroczne. W większości warsztatów podczas sezonowej wymiany opon fachowcy potrafią w szybki sposób ustalić, czy opony wymagają wymiany lub czy damy radę przejeździć na nich jeszcze jeden sezon. Właściciele aut wyposażonych w opony całoroczne często o tym zapominają i nie badają regularnie stanu bieżnika. Pamiętajmy, że wykorzystanie opon wielosezonowych wiąże się z pewnymi kompromisami - muszą być one zatem w dobrym stanie, aby spełniały swoją funkcję na drodze. Na oponach nie należy ponadto oszczędzać, gdyż dobry komplet kół może posłużyć nam całe lata. Prawidłowo dobrane ogumienie ma ogromny wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy o każdej porze roku. 

 

Top