• 28 września 2023
Choć opony całoroczne są z roku na rok coraz bardziej popularne, większość Polaków nadal decyduje się na sezonową wymianę opon. Robimy to przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa, jednak korzystanie z sezonowych opon niesie za sobą także szereg innych korzyści. Jakie są najważniejsze różnice między oponami letnimi i zimowymi? 
 
Na wstępie warto zaznaczyć, że nieważne czy stoimy przed zakupem opon zimowych, czy letnich - warto wybierać te, które produkowane są przez renomowanych producentów. Ogumienie to jedyny element samochodu, który ma bezpośredni kontakt z podłożem i jego wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy jest nieoceniony. Nie ma sensu pozornie oszczędzać na tanich, importowanych oponach. Koszty naprawy pojazdu lub naszego leczenia w przypadku kolizji znacznie przewyższają wartość oszczędności, które uda nam się zyskać, montująć dalekowschodnie zamienniki. Wróćmy jednak stricte do opon sezonowych. 
 

Czym się różnią opony letnie od zimowych

Opony letnie od zimowych różnią się przede wszystkim mieszanką gumową i rzeźbą bieżnika. Letnie ogumienie charakteryzuje się twardszą mieszanką o obniżonej zawartości naturalnego kauczuku. Opony te osiągają znacznie lepsze wyniki podczas wysokich temperatur, jednak stają się twarde i kruche, gdy temperatura powietrza spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Ponadto opony zimowe posiadają znacznie bardziej rozbudowaną rzeźbę bieżnika, dzięki czemu ogumienie lepiej wgryza się w śnieg i błoto pośniegowe oraz lepiej zachowuje się podczas jazdy po oblodzonej nawierzchni. Ma to kluczowe znaczenie dla naszego bezpieczeństwa podczas jazdy w europejskim, zmiennym klimacie. 
 

Korzyści z używania opon letnich

Opony letnie zapewniają doskonałe prowadzenie pojazdu podczas jazdy po suchej i mokrej nawierzchni. Rzeźba bieżnika została zaprojektowana w ten sposób, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zjawiska aquaplaningu. Opony letnie mają większe bloki bieżnika, dzięki czemu zapewniają stabilność podczas hamowania. Wykorzystując te ogumienie możemy rozwinąć także znacznie większe prędkości, co ma szczególne znaczenie podczas letnich podróży autostradą. Mniejsza ilość lameli wpływa również na ekonomikę jazdy, gdyż opony te charakteryzują się mniejszymi oporami toczenia. 
 

Korzyści z używania opon zimowych

Kierowcy decydują się na wymianę opon na zimowe przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Mimo że w ostatnich latach można zaobserwować znacznie łagodniejsze zimy niż w przeszłości, to niejednokrotnie jeszcze zima zaskoczy drogowców. Wówczas bez odpowiedniego ogumienia nietrudno o poślizg i wypadek, który może doprowadzić nie tylko do uszkodzenia naszego pojazdu ale także do rozstroju zdrowia naszego i naszych pasażerów. Miękka mieszanka gumowa dobrze zachowuje swoje właściwości w niskich temperaturach a rzeźba bieżnika sprzyja jeździe po śniegu, lodzie i błocie. Nie warto czekać z wymianą opon na pierwsze opady śniegu. Wówczas ceny są nie tylko wyższe, ale także przyjdzie nam czekać w długich kolejkach do warsztatu. Najlepszym czasem na wymianę opon jest przełom października i listopada.

 

Top