• 4 marca 2024
Odpowiedni dobór ogumienia w naszym samochodzie ma ogromne znacznie - wiedzą o tym niemal wszyscy kierowcy. Niezależnie od tego, czy na co dzień poruszamy się niewielką, miejską osobówką czy jesteśmy właścicielem pojazdu ciężarowego - warto zawsze wybierać produkty gumowe najwyższej jakości, gdyż nie od dziś panuje pogląd, że jest to najlepsza polisa ubezpieczeniowa zarówno dla nas, jak i dla innych uczestników ruchu drogowego. O ile temat doboru opon do aut osobowych jest stosunkowo często poruszany na portalach motoryzacyjnych, zdecydowanie mniej artykułów znajdziemy na temat ogumienia do ciężarówek. Na co trzeba zwrócić uwagę przy doborze opon?
 

Opony do samochodów ciężarowych - to warto wiedzieć

Nad wymianę opon powinniśmy zdecydować w kilku przypadkach. Podstawowym czynnikiem jest uszkodzenie opon. Ogumienie nie może być popękane, posiadać wybrzuszeń czy przetarć. Ważna jest także sama głębokość bieżnika. Zgodnie z polską literą prawa minimalna wysokość bieżnika opony ciężarowej to 1,6 mm, jednak większość ekspertów zaleca wymianę ogumienia nieco wcześniej - zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę opony zimowe do samochodów ciężarowych. Standardowa wysokość bieżnika w oponach do ciężarówek wynosi 8-12 mm. Na wymianę ogumienia powinniśmy zdecydować się, gdy wskaźnik ten spadnie poniżej 4 mm. Opony do pojazdów ciężarowych nie powinny być również dużej eksploatowane niż 5-6 lat.
 
Poza podstawowymi parametrami, takimi jak rozmiar opon, dopasowanie do danego typu pojazdu czy indeksy prędkości i nośności, przy wyborze opon do samochodów ciężarowych powinniśmy zwrócić także uwagę na to, czy ogumienie przeznaczone jest na poszczególną oś pojazdu. Poza osią uniwersalną, oznaczoną jako Z, na rynku znajdziemy także opony na oś kierowaną (oznaczoną symbolami F lub S), napędową (oznaczaną symbolem D) oraz wleczoną (oznaczaną symbolem T). Oznakowanie to nie jest regulowane przepisami prawa, dlatego warto szczególnie zwrócić uwagę na ten aspekt przy wyborze opon. 
 

Na które marki warto zwrócić uwagę?

Z racji tego, że przewóz towarów na samochodach ciężarowych w Polsce jest niezwykle popularny - na rynku mamy wiele marek oferujących rozwiązania motoryzacyjne w tym zakresie. Przykładem mogą być opony Michelin do samochodów ciężarowych, które chętnie wybierane są przez międzynarodowe koncerny transportowe i logistyczne. Historia tej marki sięga końca XIX wieku i dzięki 130 lat doświadczeń, Michelin oferuje opony zaawansowane technicznie, idealne do zmiennych, europejskich warunków pogodowych. Ogumienie tego francuskiego producenta cechuje się ponadto wytrzymałością i długowiecznością - świetnie sprawdza się na dłuższych trasach.
 
Jeśli prowadzimy mniejszą firmę transportową i nie chcemy przepłacać za utrzymanie floty - marka Sava opony do samochodów ciężarowych oferuje w naprawdę korzystnej cenie. To słoweńskie przedsiębiorstwo zdecydowanym krokiem podbija ekonomiczny segment oponiarski, a wszystko dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii oferowanych przez koncern Goodyear, którego Sava jest częścią. To świetny wybór dla osób ceniących sobie świetny stosunek ceny do jakości. Sava udowadnia, że ekonomiczne rozwiązanie, mogą iść w parze z wysokim poczuciem bezpieczeństwa. 
 

 

Top