• 4 grudnia 2023

Wybierając nową oponę letnią warto zacząć od jej rozmiaru. Opony muszą być odpowiednio dobrane do modelu samochodu i warunków użytkowania.

Na co zwrócić uwagę kupując letnie opony?

W pierwsze ciepłe dni po wczesnej wiośnie warto zainteresować się wymianą opon zimowych na letnie. Zwykle wielu kierowców zdaje sobie sprawę, że czas kupić nowe opony. Decydując się na nowe opony na lato, przy wyborze należy wziąć pod uwagę wytrzymałość pojazdu. Jeśli dystans jest duży, mądrze wybieraj markowe opony wysokiej jakości. Mają lepszą odporność na zużycie i lepsze parametry. Kluczowe pytanie to fakt na co zwrócić uwagę kupując letnie opony.

Kiedy jest sezon na letnie opony

Zima potrafi być bardzo zaskakująca. Może wystąpić silny mróz i dodatnia temperatura. Ogólnie rzecz biorąc, zimna pogoda może przejść do wiosny, co utrudnia ustalenie odpowiedniego terminu zmiany opon z zimowych na letnie. Powinna to być określona tylko przez pogodę na zewnątrz. Pamiętajmy, że trzeba się zastanowić kiedy jest sezon na letnie opony. Zakłada się, że szczególne opony letnie powinno się jednak zakładać, gdy temperatura powietrza w ciągu dnia przekracza 7 ° C i utrzymuje się przez co najmniej kilka dni. Poniżej tej wartości guma opon letnich będzie nadal zbyt twarda, aby utrzymać wystarczającą przyczepność, podczas gdy opony zimowe powyżej tej temperatury będą się zużywać zbyt szybko i hałasować podczas wysokich prędkości. W każdym z dwóch sezonów ze względu na różnice w warunkach atmosferycznych zdecydowano się na wymianę opon letnich. Dlatego łatwo zgadnąć, że konstrukcja opony będzie inna. Pierwszym aspektem, który odróżnia opony letnie od zimowych, jest ich materiał. Opony letnie są wykonane z twardszej mieszanki gumowej. Zapobiega to zbytniej elastyczności podczas upałów, co prowadzi do wolniejszego tarcia na drodze, cichej jazdy i co najważniejsze, większej przyczepności. Opony letnie są wykonane z gumy i mogą utrzymywać stałą twardość przy określonych wahaniach temperatury. Z drugiej strony opony zimowe są wykonane z miękkich materiałów kompozytowych, co z kolei może zapobiegać zbyt twardemu bieżnikowi, a tym samym lepszemu stykaniu się z podłożem. To znacznie poprawia przyczepność.

Jakie opony letnie wybrać

Rodzaj opony zależy również od warunków i stylu jazdy. Możesz wybrać niedrogie opony, które zostały zaprojektowane z myślą o niższych cenach. Są odpowiednie dla pojazdów niskopoziomowych i spokojnych kierowców, którzy nie pokonują długich dystansów w ciężkich warunkach, jeżeli wskazuje się na fakt jakie opony letnie wybrać.
Tak zwana klasa średnia okazuje się być doskonałym wyborem dla tych, którzy nie potrzebują najwyższej wydajności, ale mają pewne niezadowalające wymagania finansowe. Wyższy poziom zaawansowany, czyli najbardziej wymagający i najwyższej jakości. To opony samochodowe o większej mocy silnika. Jeśli zamierzasz często podróżować iw trudnych warunkach, warto je wybrać. Przy wyborze opony należy również zwrócić uwagę na datę produkcji oraz gwarancję. Okres gwarancji różni się w zależności od producenta. Ponadto niektórzy producenci rozpoczynają gwarancję od daty produkcji, podczas gdy inni zaczynają z niej korzystać. Ważną kwestią są również reklamacje. Warto sprawdzić wyłączenie odpowiedzialności producenta. Mogą wiązać się z nieprawidłowym montażem, demontażem, uszkodzeniem lub uszkodzeniem zewnętrznym w wyniku niewłaściwego użytkowania lub przechowywania opon. W takim przypadku reklamacja może zostać odrzucona.
 

 

 

Top