• 4 marca 2024
Skoda Auto to czeski producent samochodów, który może się pochwalić ponad 125-letnią tradycją. Co prawda, od 1991 należy do koncernu Volkswagen, jednak nadal kojarzony jest bardziej z naszymi południowymi, niż zachodnimi sąsiadami. Skody charakteryzują się świetnym stosunkiem ceny do jakości, a także tanią naprawą. W Polsce samochody Skoda od wielu lat znajdują się w gronie najlepiej sprzedających się pojazdów. Jednym z popularnych modeli jest Skoda Fabia, auto osobowe klasy miejskiej, które jest produkowane od 1999 roku. Model ten, wówczas zastąpił popularną Felicię. Czeski producent od tego czasu wypuścił trzy generacje Fabii, choć na wiosnę tego roku zapowiadana jest jej już czwarta odsłona. Jakie opony do Skody Fabii wybrać?
 

Skoda Fabia - rozmiar opon

Fabryczne rozmiary opon wykorzystywane w produkcji Škody Fabii to: 155/80 R13, 165/70 R14, 185/60 R14, 195/50 R15, 195/55 R15. Rozmiar może różnić się w zależności od generacji czy wariantu wyposażenia. Jeśli kupiliśmy używane auto, na boku opony możemy sprawdzić jej rozmiar. W przypadku, gdy auto jest nowe - najlepiej o poradę zapytać w autoryzowanym serwisie Skody. Dzięki temu będziemy mieli gwarancję, że opony, które wybraliśmy dla naszego pojazdu są dobrze dopasowane i bezpieczne. 
 

Opony letnie do Skoda Fabia

Spośród ekonomicznych opon, warto rozważyć na pewno zakup modelu Dębica Passio 2. Dzięki odpowiedniej konstrukcji ogumienia, model ten radzi sobie doskonale w każdej sytuacji. Ponadto te opony nie należą do najgłośniejszych, a dzięki świetnej mieszance gumowej i innowacyjnej rzeźbie bieżnika, model ten ma naprawdę dobrą przyczepność. Choć Dębica od lat jest częścią koncernu Goodyear, warto pamiętać, że wybierając te opony wspieramy polską gospodarkę - siedziba firmy i jej zakłady produkcyjne nadal znajdują się w naszym kraju.
Zwolenników klasy premium z pewnością zadowoleni ogumienie Pirelli P1 Cinturato Verde. Tej włoskiej marki opon nikomu nie trzeba przedstawiać. Marka z ponad 100-letnią tradycją, niejednokrotnie udowodniła, że potrafi zapewnić swoim klientom komfort i bezpieczeństwo. Model P1 Cinturato Verde od lat jest polecany w testach TCS i ÖAMTC. Opona ta sprawdzi się doskonale dla osób, które lubią łączyć poczucie bezpieczeństwa z ekonomiczną jazdą. Zmniejszone opory toczenia opony wpływają na mniejsze spalanie paliwa przez pojazd. Ponadto producent zwrócił uwagę, aby model był przyjazny środowisku, zarówno na etapie produkcji, jak i podczas eksploatacji. 
 

Opony zimowe do Skoda Fabia 

W przypadku zimowych opon klasy premium, również warto zwrócić uwagę na opony Pirelli, tym razem na model Cinturato Winter. To ogumienie zostało stworzone z myślą o najpopularniejszych samochodach osobowych, w tym Skodzie Fabia. Dzięki specjalnym nacięciom na bieżniku, opony dobrze wgryzają się w śnieg, zapewniając nam komfort i bezpieczeństwo jazdy. Jako że zima to nie tylko mrozy, ale i roztopy, opona została zaprojektowana tak, aby dobrze radzić sobie także na mokrej nawierzchni. Model ten już od kilku lat jest polecany w testach Auto Bild, ADAC czy TCS.
Imperial Snowdragon HP to z kolei dobry wybór, jeśli poszukujemy czegoś o dobrym stosunku ceny do jakości. Stosunkowo wysoki indeks prędkości i innowacyjna mieszanka gumowa sprawią, że podczas jazdy możemy cieszyć się bezpieczeństwem w każdych warunkach pogodowych. Szczegółowo zaprojektowane rowki dobrze odprowadzają wodę i błoto pośniegowe, dzięki czemu samochód dobrze się prowadzi nie tylko, gdy na ulicach zalega śnieg, ale także w trakcie odwilży. 

 

Top