• 28 września 2023

Wybór odpowiednich opon zimowych wpłynie na bezpieczeństwo i komfort jazdy, ale bardzo ważne jest też bogactwo portfela. Bez wątpienia oczekiwania każdego kierowcy są inne i zazwyczaj determinuje je cena, pokażemy Ci, jak wybrać produkt dla siebie z całej dostępnej oferty zamiast polecać konkretny model opony.

Na co zwrócić uwagę kupując zimowe opony?

Kluczowe pytanie, na które musimy odpowiedzieć, brzmi: która opona najlepiej sprawdza się w naszej sytuacji. Na rynku dostępne są trzy rodzaje wysokiej jakości, średniej jakości i niedrogich gum. Najlepszy wybór zależy od sposobu użytkowania samochodu. Zatem na co zwrócić uwagę kupując zimowe opony. Jeśli często jeździmy po długich drogach i po drogach, na których może nie być śniegu, najlepiej zaopatrzyć się w wysokiej jakości gumę, która w tym przypadku zapewni maksymalny komfort jazdy i bezpieczeństwo. Kierowcy, którzy jeżdżą głównie po drogach miejskich i mają niewielkie roczne przebiegi, mogą bez problemu kupić opony średnio- lub ekonomiczne - w takim przypadku zakup droższych opon nie zrobi dużej różnicy. W związku z czym należy postawić sobie pytanie na co zwrócić uwagę kupując zimowe opony.
 Ważny jest również dobór odpowiedniego typu bieżnika. W przypadku opon zimowych zwykle oscylujemy między bieżnikiem kierunkowym a asymetrycznym. Pierwsza przeznaczona jest głównie do jazdy po mokrych drogach. Rowki w kształcie litery U lub V służą do odprowadzania wody i błota na boki, minimalizując w ten sposób ryzyko jazdy na nartach wodnych na takich oponach. Z drugiej strony opony asymetryczne są bardziej uniwersalne. Na zewnątrz jej bieżnik wykonany jest z dużych bloków, co z kolei pomaga zachować dobrą przyczepność i sprawia, że ​​opona dobrze radzi sobie na suchej nawierzchni. Bieżnik wewnętrzny jest bardziej złożony i przeznaczony do odprowadzania wody i błota, więc te gumy nadają się również do śniegu i błota pośniegowego. Ten rodzaj bieżnika zapewnia najlepsze osiągi w każdych warunkach, dlatego kierowcy preferujący szybką jazdę i mogący pokonywać duże odległości często wybierają ten typ bieżnika.

Kiedy jest sezon na zimowe opony?

Opon zimowych nie należy montować w samochodach, nie podczas opadów śniegu, ale znacznie wcześniej. Według ekspertów najlepszy czas to moment, gdy temperatura zaczyna spadać poniżej 7 stopni Celsjusza, czyli jesień to nasz klimat. To wtedy mieszanka gumy, z której produkowane są opony letnie, zaczyna twardnieć, zwiększając ryzyko wypadku. Zatem zadajmy sobie pytanie kiedy jest sezon na zimowe opony.

Jakie opony zimowe wybrać?

Osiągi każdej opony zimowej można podzielić na kilka kategorii: zachowanie na suchej i mokrej nawierzchni oraz na śniegu. Dodatkowo możemy przekonać się jaki zapewnia komfort, stopień kontroli jaki zapewnia podczas sportowej jazdy, trwałość oraz dużą odporność na przebiegi. Jeśli z góry ustalimy, w jaki sposób korzystamy z samochodu i jakie parametry najbardziej nam zależy, to wybór opon zimowych stanie się łatwiejszy. Wiele osób w tym aspekcie zastanawia się jakie opony zimowe wybrać. Właściciele samochodów sportowych powinni przede wszystkim skupić się na osiągach danego modelu opony i przyczepności podczas szybszej jazdy. Kierowcy często podróżujący na długich dystansach powinni wybrać oponę zimową, która zapewnia doskonały komfort jazdy, jest cicha, a jednocześnie wytrzymała i poradzi sobie z większymi przebiegami. Jeśli poruszamy się głównie po miastach, gdzie drogi są często odśnieżane i napędzane przez inne samochody, to powinniśmy pamiętać o skutkach kałuż i nart wodnych. Tutaj najlepsze będą opony zimowe, które dzięki szerokim rowkom skutecznie odprowadzają wodę z powierzchni koła.

 

 

Top