Wybór odpowiednich opon zimowych wpłynie na bezpieczeństwo i komfort jazdy, ale bardzo ważne jest też bogactwo portfela. Bez wątpienia oczekiwania każdego kierowcy są inne i zazwyczaj determinuje je cena, pokażemy Ci, jak wybrać produkt dla siebie z całej dostępnej oferty zamiast polecać konkretny model opony.
Kluczowe pytanie, na które musimy odpowiedzieć, brzmi: która opona najlepiej sprawdza się w naszej sytuacji. Na rynku dostępne są trzy rodzaje wysokiej jakości, średniej jakości i niedrogich gum. Najlepszy wybór zależy od sposobu użytkowania samochodu. Zatem na co zwrócić uwagę kupując zimowe opony. Jeśli często jeździmy po długich drogach i po drogach, na których może nie być śniegu, najlepiej zaopatrzyć się w wysokiej jakości gumę, która w tym przypadku zapewni maksymalny komfort jazdy i bezpieczeństwo. Kierowcy, którzy jeżdżą głównie po drogach miejskich i mają niewielkie roczne przebiegi, mogą bez problemu kupić opony średnio- lub ekonomiczne - w takim przypadku zakup droższych opon nie zrobi dużej różnicy. W związku z czym należy postawić sobie pytanie na co zwrócić uwagę kupując zimowe opony.
Ważny jest również dobór odpowiedniego typu bieżnika. W przypadku opon zimowych zwykle oscylujemy między bieżnikiem kierunkowym a asymetrycznym. Pierwsza przeznaczona jest głównie do jazdy po mokrych drogach. Rowki w kształcie litery U lub V służą do odprowadzania wody i błota na boki, minimalizując w ten sposób ryzyko jazdy na nartach wodnych na takich oponach. Z drugiej strony opony asymetryczne są bardziej uniwersalne. Na zewnątrz jej bieżnik wykonany jest z dużych bloków, co z kolei pomaga zachować dobrą przyczepność i sprawia, że opona dobrze radzi sobie na suchej nawierzchni. Bieżnik wewnętrzny jest bardziej złożony i przeznaczony do odprowadzania wody i błota, więc te gumy nadają się również do śniegu i błota pośniegowego. Ten rodzaj bieżnika zapewnia najlepsze osiągi w każdych warunkach, dlatego kierowcy preferujący szybką jazdę i mogący pokonywać duże odległości często wybierają ten typ bieżnika.
Opon zimowych nie należy montować w samochodach, nie podczas opadów śniegu, ale znacznie wcześniej. Według ekspertów najlepszy czas to moment, gdy temperatura zaczyna spadać poniżej 7 stopni Celsjusza, czyli jesień to nasz klimat. To wtedy mieszanka gumy, z której produkowane są opony letnie, zaczyna twardnieć, zwiększając ryzyko wypadku. Zatem zadajmy sobie pytanie kiedy jest sezon na zimowe opony.
Osiągi każdej opony zimowej można podzielić na kilka kategorii: zachowanie na suchej i mokrej nawierzchni oraz na śniegu. Dodatkowo możemy przekonać się jaki zapewnia komfort, stopień kontroli jaki zapewnia podczas sportowej jazdy, trwałość oraz dużą odporność na przebiegi. Jeśli z góry ustalimy, w jaki sposób korzystamy z samochodu i jakie parametry najbardziej nam zależy, to wybór opon zimowych stanie się łatwiejszy. Wiele osób w tym aspekcie zastanawia się jakie opony zimowe wybrać. Właściciele samochodów sportowych powinni przede wszystkim skupić się na osiągach danego modelu opony i przyczepności podczas szybszej jazdy. Kierowcy często podróżujący na długich dystansach powinni wybrać oponę zimową, która zapewnia doskonały komfort jazdy, jest cicha, a jednocześnie wytrzymała i poradzi sobie z większymi przebiegami. Jeśli poruszamy się głównie po miastach, gdzie drogi są często odśnieżane i napędzane przez inne samochody, to powinniśmy pamiętać o skutkach kałuż i nart wodnych. Tutaj najlepsze będą opony zimowe, które dzięki szerokim rowkom skutecznie odprowadzają wodę z powierzchni koła.