• 4 marca 2024
Dacia Lodgy to samochód osobowy typu minivan klasy kompaktowej, który był produkowany pod rumuńską flagą w latach 2012-2022. Później model ten został zastąpiony przez Dacię Jogger, który również wzbudza spore zainteresowanie wśród kierowców. Mimo tego, że produkcja Lodgy została już zakończona - na polskich drogach nadal możemy spotkać sporo egzemplarzy tego minivana, zwłaszcza we flotach rozmaitych przedsiębiorstw. Jeśli chcemy, aby nasz model służył nam dobrze przez długie lata - nie możemy zapomnieć o odpowiednim ogumieniu na każdą porę roku. Które opony wybrać? Jakie opony dobrze sprawdzą się w zimowych warunkach?
 

Dacia Lodgy - jaki rozmiar opon?

W większości modeli Dacii Lodgy fabrycznie stosowano opony w rozmiarze 185/65 R15. Opcjonalnie kierowcy wykorzystywali także ogumienie w rozmiarze 195/55 R16, 205/45 R17. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do tego, jakie opony zamontować w naszym samochodzie - informację tę możemy zaczerpnąć z instrukcji obsługi pojazdu. Możemy także skontaktować się z autoryzowanym serwisem Dacii, a jeśli posiadamy pojazd od nowości - rozmiar będzie także wpisany na bocznych ściankach fabrycznie zamontowanych opon. Pamiętajmy, że dobór odpowiedniego rozmiaru opon ma ogromny wpływ na nasze poczucie bezpieczeństwa i komfortu jazdy. 
 

Opony letnie do Dacia Lodgy

Rynek oponiarski w Polsce jest naprawdę spory. Warto jednak wybierać tylko te modele, które są polecane przez innych kierowców, gdyż tylko wówczas mamy pewność, że wybrane przez nas ogumienie będzie spełniało swoją funkcję. Goodyear Efficientgrip Compact to ogumienie klasy premium, które jest produkowane przez wspomniany amerykański koncern już od kilku lat. Opona ta cechuje się wysokimi indeksem prędkości i nośności, a przy tym pracuje cicho i dobrze radzi sobie podczas hamowania na mokrej nawierzchni. W związku z tym, że pogoda w ostatnich latach robi się coraz bardziej kapryśna - dobrze zadbać o swoje bezpieczeństwo wybierając opony najwyższej klasy. W klasie średniej natomiast na wyróżnienie zasługuje Kleber Dynaxer HP4, czyli budżetowa submarka wchodząca w skład francuskiego koncernu Michelin. Model ten w zeszłorocznych testach bezpieczeństwa odnotował świetne wyniki, szybko podbijając serca kierowców w całej Europie. 
 

Opony zimowe do Dacia Lodgy

W przypadku opon zimowych na szczególną uwagę zasługuje model Nokian WR Snowproof. Model ten posiada symbol 3PMSF, który potwierdza, że opona spełnia wszelkie rygorystyczne normy unijne dotyczące zimowego ogumienia. Potwierdza to szereg niezależnych testów bezpieczeństwa. Testy te przeprowadzane są przez największe niemieckie automobilkluby. Model WR Snowproof uzyskał dobre noty w testach ADAC, TCS, Auto Bild czy Auto, Motor und Sport. Opony Nokian testowane są w surowych, skandynawskich warunkach, dlatego doskonale sprawdzają się podczas polskiej zimy. Bieżnik został wyposażony w specjalne wypustki snow claws oraz stabilizatory Brake Booster, dzięki czemu ogumienie zachowuje doskonałe parametry jezdne nawet na naprawdę zaśnieżonej drodze. 

 

Top