• 4 marca 2024

​Strukturalnie Kadjar bazuje na Nissanie Qashqai, z którym współpracował odnoszący sukcesy Renault. Stylistycznie ten samochód prezentuje się bardzo ładnie - wyraziste przednie wąskie światła dodają Kadjarowi energii, a tłoczenia po bokach i masce sprawiają wrażenie muskularnego ugięcia.

Renault Kadjar - jaki rozmiar opon?

Opona jest jedynym składnikiem samochodu i jest elementem łączącym oponę z nawierzchnią. Dlatego niezależnie od tego, czy posiadasz samochód Renault, czy samochód innej marki, wybór odpowiedniego rozmiaru opon jest kluczowym czynnikiem zapewniającym bezpieczną, wygodną i bezproblemową jazdę. Każdy producent samochodów podaje zalecane rozmiary opon do każdego modelu. Pięcioosobowe wnętrze jest bardzo przestronne, a użyte materiały i dodatki są na odpowiednim poziomie. Deska rozdzielcza charakteryzuje się nowatorskim designem - za kierownicą znajduje się cyfrowy wyświetlacz informujący kierowcę, na przykład o prędkości, obrotach lub zużyciu paliwa, a także dotykowy ekran na konsoli środkowej, a za nim kilka przycisków i pokręteł sterujących klimatyzacją. Nieprawidłowy rozmiar opon może negatywnie wpłynąć na osiągi pojazdu i spowodować problemy z jazdą. Niewłaściwy dobór opon może zmienić charakterystykę prowadzenia, hamowania i przyspieszania samochodu, a także ogólne właściwości jezdne pojazdu. W rezultacie samochody stają się nieprzewidywalne, a jazda może być niebezpieczna. Oprócz niebezpieczeństwa zwykłej zmiany charakterystyki pojazdu, nieprawidłowe rozmiary opon mogą również powodować problemy mechaniczne, takie jak uszkodzenie układu kierowniczego, nadwozia i zawieszenia. Awarie mogą również przejawiać się w postaci awarii systemów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo (takich jak ABS, ASR, ESP czy TCS). Ponadto nadwymiarowe opony mogą utknąć w innych częściach samochodu podczas pokonywania zakrętów. Nie można zaprzeczyć, że oryginalne części samochodowe i opony znanych producentów są zazwyczaj drogie. Jednak nic nie jest w stanie powstrzymać Cię przed zastosowaniem w Twoim aucie odpowiednio dobranej alternatywy o odpowiednim rozmiarze. Dozwolone jest stosowanie każdej opony, której rozmiar nie przekracza 3% w stosunku do oryginalnej opony. Należy jednak pamiętać, że wszelkie takie zmiany wpłyną na zachowanie pojazdu na drodze.

Opony letnie do Renault Kadjar

Wybierając opony letnie warto wziąć pod uwagę parametry, jakie zapewniają w najczęstszych warunkach pogodowych pory roku.

Opony zimowe do Renault Kadjar

Agresywna struktura bieżnika oraz mieszanka gumy ze zwiększoną zawartością krzemionki to główne cechy odróżniające opony zimowe od letnich. Eksperci sugerują, że gdy głębokość bieżnika jest mniejsza niż 4 mm (około połowa głębokości nowego rowka), należy wymienić opony zimowe na nowe. W przypadku sterowników, których przepisy wymagają tylko 1,6 mm, może to zaskoczyć wielu kierowców. W takim przypadku ruch drogowy może uznać samochód za usterkę techniczną. Aby zaoszczędzić czas i pieniądze, wiele osób zaczyna się zastanawiać, czy „jeździć” na sprawdzonych oponach zimowych przed końcem lata, zamiast je wyrzucać.

Które opony wybrać?

Opony całoroczne to rozsądny kompromis między modelem zaprojektowanym latem a modelem zaprojektowanym zimą. Wybierając numer seryjny, masz pewność, że koła będą poprawnie współpracować z prędkościomierzem i systemem bezpieczeństwa. Otrzymasz również gwarancję idealnego dopasowania, dzięki czemu podróż będzie bezpieczniejsza. Producent danego modelu samochodu dopuszcza stosowanie opon o następujących rozmiarach. Ważne jest, aby średnica zewnętrzna pojazdu nie różniła się o więcej niż + 1,5% i -2% od oryginalnego wyposażenia pojazdu. Wybierając opcjonalny rozmiar, należy zwrócić uwagę na dopasowanie opony do felgi oraz zalecane wskaźniki obciążenia, jak i również prędkości.

 

Top