• 5 grudnia 2023

Dni stają się coraz krótsze, a temperatury zaczynają coraz bardziej zbliżać się ku zeru. Dla właścicieli samochodów osobowych oznacza to jedno: wymianę opon na zimowe. I choć w Polsce nadal nie ma przepisów nakazujących sezonową zmianę ogumienia, większość kierowców decyduje się na używanie zimówek. Jazda w warunkach zimowych na oponach letnich jest nie tylko niekomfortowa, lecz także bardzo niebezpieczna. Ryzyko wpadnięcia w poślizg na mokrej i śliskiej nawierzchni jest o wiele większe, niż kiedy jeździmy po idealnie suchym podłożu. Co roku kierowcy zadają sobie jedno kluczowe pytanie: jakie opony zimowe najlepiej kupić? Zastanawiając się nad doborem ogumienia warto zajrzeć do corocznych rankingów. Takie zestawienia prezentują wyniki testów różnych modeli opon sprawdzanych pod kątem zachowywania się w różnych warunkach. Testy są przeprowadzane przez niezależne organizacje i dziennikarzy motoryzacyjnych, dzięki czemu mamy pewność, że ich wyniki są obiektywne. W dzisiejszym artykule prezentujemy wyniki najnowszych testów zimowek 225/45 R17 przeprowadzonych przez ADAC.

Obowiązek wymiany opon – gdzie jest?
W polskim prawie nie ma przepisu, który nakazywałby wymianę opon na zimowe. Jednak taki obowiązek istnieje w wielu państwach europejskich. Od 1 listopada na oponach zimowych muszą jeździć kierowcy w Czechach, Austrii, Litwie i Rumunii. Od 1 grudnia zimowek muszą używać kierowcy w Szwecji, Łotwie, Finlandii i Estonii. W niektórych krajach przepisy wymagają stosowania zimowego ogumienia jedynie w określonych przypadkach: przykładem mogą być Niemcy, gdzie stosuje się sytuacyjny wymóg posiadania opon zimowych, Luksemburg, gdzie opony zimowe muszą być używane jedynie w przypadku wystąpienia warunków typowo zimowych, oraz Francja, w której obowiązek stosowania zimówek dotyczy jedynie rejonów Alp Francuskich.

Opony 225/45 R17 – oferta rynkowa
Opony w rozmiarze 225/45 R17 można obecnie znaleźć w ofercie praktycznie każdego producenta ogumienia. Początkowo opony 225/45 R17 używane były wyłącznie w autach sportowych oraz limuzynach segmentu premium. Obecnie takie ogumienie jest popularne również w mocniejszych kompaktach oraz autach klasy średniej (Opel Astra, BMW X3, Audi A3, Skoda Octavia, Mercedes klasy C). Rozpiętość cenowa pomiędzy poszczególnymi modelami jest spora. Możemy znaleźć zarówno opony mniej znanych producentów, jak również ogumienie wytwarzane przez najbardziej prestiżowe firmy oponiarskie.

Testy opon 225/45 R17
W trakcie testów opon zimowych sprawdza się pięć podstawowych kwestii: osiągi na suchej i mokrej nawierzchni, poziom emitowanego hałasu, zachowanie na śniegu i lodzie, opory toczenia oraz trwałość. Najlepsze wyniki we wszystkich kategoriach uzyskały opony segmentu premium. Potwierdza to utrzymującą się od lat tendencję do tego, że najwyższą jakością charakteryzują się opony renomowanych marek.

Ranking najlepszych zimówek 225/45 R17 według ADAC: sezon 2019
W teście przeprowadzonym przez ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club) przebadano łącznie 13 modeli opon zimowych w rozmiarze 225/45 R17. Pierwsza piątka prezentuje się następująco:
1. Dunlop Winter Sport 5
2. Pirelli SottoZero Serie 3
3. Firestone Winterhawk 3
4. Goodyear UG Performance G1
5. Hankook i*cept evo2 W320.

Top