• 28 września 2023

Choć w naszym kraju nie ma prawnego obowiązku wymiany opon na zimowe, warto to zrobić wraz z jesiennym spadkiem temperatur. Wszystko dla bezpieczeństwa naszego i naszych bliskich. Odpowiednie opony zimowe nie tylko pozwolą nam uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze, ale także znacząco poprawią komfort naszej jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych. Komplet dobrej jakości zimowych opon może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Warto zatem o nie odpowiednio dbać, aby służyły nam one jak najdłużej. Jak to robić?

 

Opony zimowe - podstawowe informacje

Przyjmuje się, że opony zimowe powinniśmy stosować, gdy temperatura powietrza na dworze utrzymuje się poniżej 7 stopni Celsjusza. Niestety wielu kierowców decyduje się wymienić opon dopiero wraz z pierwszymi opadami śniegu. To nie najlepszy pomysł, gdyż kolejki do warsztatów ciągną się wówczas w nieskończoność. Stracimy zatem sporo czasu i nerwów, a mniej uczciwi mechanicy mogą zdecydować się na nagłe, sezonowe podniesienie ceny.  Przyjmuje się, że w polskich warunkach atmosferycznych, najlepszym momentem na wymianę opon jest przełom października i listopada.

Na ile sezonów wystarczą opony zimowe? Przyjmuje się, że ogumienie w samochodzie powinniśmy wymieniać nie rzadziej niż raz na 10 lat, jednak w większości przypadków, konieczna jest znacznie częstsza wymiana. Prawidłowo przechowywane i użytkowane opony zimowe powinny nam dobrze służyć przez 50-80 tysięcy kilometrów jazdy. Najlepszym rozwiązaniem jest bieżąco kontrola bieżnika. Polskie przepisy dopuszczają do ruchu opony z bieżnikiem o głębokości co najmniej 1,6 mm, jednak dla własnego bezpieczeństwa w przypadku opon zimowych nie powinniśmy dopuszczać do sytuacji, w której poruszamy się na ogumienie z bieżnikami mniejszymi niż 4 mm. 

 

Na co zwrócić uwagę kupując opony zimowe?

Kupując opony, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na głębokość bieżnika, gdyż ma ona kluczowe znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy. W przypadku zimowego ogumienia warto wydać kilkadziesiąt złotych więcej i wybrać opony renomowanego producenta. Dobrym pomysłem jest przejrzenie internetowych opinii innych użytkowników, a także warto wziąć pod uwagę wyniki niezależnych testów bezpieczeństwa. Decydując się na zakup opon zimowych latem, możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy. Zakupy z wyprzedzeniem mogą okazać się świetnym sposobem na zakup dobrego ogumienia w niskiej cenie.

 

Jak dbać o opony zimowe?

Poza regularnym sprawdzeniem stanu bieżnika powinniśmy minimum raz w miesiącu kontrolować ciśnienie w oponach. Dobrze jest także regularnie sprawdzać wyważenie kół oraz stan zaworów i innych elementów zużywalnego. Ich wymiana nie jest droga, a taki zabieg może znacznie wydłużyć żywotność naszych opon. Pamiętajmy także, aby nie użytkować opon zimowych, gdy temperatura za oknem wynosi od dłuższego czasu kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt stopni. Po sezonie zimowym opony najlepiej przechowywać w chłodnym i suchym miejscu. Jeśli będziemy prawidłowo dbać o opony, z pewnością posłużą nam kilka sezonów. 

 

Top