• 28 września 2023
Przyczepność opon to jeden z najważniejszych parametrów, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu opon. Pamiętajmy, że pogoda w Polsce bywa kapryśna i nie zawsze warunki drogowe są w naszym kraju idealne. Ogumienie, które zachowuje przyczepność nawet w trudnych warunkach pogodowych, gwarantuje nie tylko wysoki komfort jazdy, ale także poczucie bezpieczeństwa. 
 

Przyczepność opon co na nią wpływa?

Przyczepność opon zależna jest zarówno od jakości samego ogumienia, jak i towarzyszących nam warunków drogowych. Ważna jest m.in. temperatura powietrza czy typ nawierzchni, po której prowadzimy auto. Z tego powodu warto zawsze dopasowywać typ opon do aktualnej pory roku, gdyż każda pogoda, wymaga od opony nieco innych właściwości. 
 
W przypadku jakości opony - warto zwrócić uwagę rodzaj zastosowanej mieszanki gumowej, wiek opony, a także głębokość i typ bieżnika. O ile wiek opony czy głębokość bieżnika są parametrami uniwersalnymi, niezależnymi od sezonu, tak zupełnie innego typu bieżnika i mieszanki gumowej potrzebujemy do jazdy zimą, a innego latem. Skupmy się jednak na oponach zimowych, gdyż to wówczas warunki drogowe są znacznie gorsze i wymagają od nas znacznie większej odpowiedzialności. 
 

Przyczepność opon zimowych

Zimowe ogumienie wykonywane jest z mieszanek bogatych w krzemionkę, kauczuk czy oleje roślinne. Dzięki temu materiał ten zachowuje elastyczność nawet w naprawdę niskich temperaturach, gwarantując nam dobre przyleganie na mokrej czy zaśnieżonej nawierzchni. Opony te są jednak zbyt miękkie do jazdy latem, dlatego tak ważna jest zmiana opon na letnie w okolicach połowy kwietnia.
 
Ogromne znaczenie ma także głębokość i typ bieżnika. Choć polskie prawo dopuszcza do ruchu opony posiadające bieżnik na poziomie co najmniej 1,6 mm, tak w przypadku opon zimowych nie powinniśmy dopuszczać do sytuacji, w których jego głębokość spadnie poniżej 4 mm. Wówczas opona zaczyna tracić swoje właściwości. Lamele gorzej odprowadzają wodę, a samo ogumienie znacznie gorzej wgryza się w śnieg i błoto pośniegowe. Ważny jest także kształt bieżnika - dlatego jego rzeźba jest znacznie bardziej zaawansowana w przypadku opon zimowych niż letnich. 
 

Oznaczanie przyczepności opon

Każda opona dopuszczona do sprzedaży w Polsce powinna posiadać naklejkę, informującą o jej klasie przyczepności na mokrej nawierzchni. Według najnowszych przepisów, obowiązujących od maja 2021 roku, skala ta przyznaje oceny od A do E, gdzie ta pierwsza jest oceną najwyższą. Różnica odległości potrzebnej do zatrzymania pojazdu na mokrej nawierzchni, między oponami najniższej i najwyższej klasy może wynosić nawet więcej niż 18 metrów. Warto zatem zwrócić uwagę na to oznaczanie, gdyż te kilkanaście metrów może nas kiedyś uratować od wypadku lub uchronić przed potrąceniem pieszego, który wtargnął na pasy. Poza informacją o klasie przyczepności na wspomnianej etykiecie znajdziemy także informacje o oporach toczenia - im one niższe, tym jazda z wykorzystaniem tej opony jest bardziej ekonomiczna. 

 

Top