W ostatnich latach rośnie zapotrzebowanie na opony UHP. Nic nie wskazuje na to, by ta tendencja mogła ulec zmianie. Wręcz przeciwnie: co roku sprzedawane są miliony tego typu opon. Opony UHP kupowane są na całym świecie. Produkcją takiego ogumienia zajmują się zarówno największe koncerny oponiarskie, jak i mniejsi producenci mający w ofercie głównie opony klasy ekonomicznej. Dlaczego opony UHP stały się aż tak bardzo popularne? Czym charakteryzuje się taki rodzaj ogumienia? Zapraszamy na krótki przegląd najważniejszych zagadnień związanych z oponami UHP.
Historia opon UHP
Zacznijmy od tego, że UHP jest skrótem od angielskiego „ultra high performance”. Możemy to przetłumaczyć jako „ultra wysokie osiągi”. Specjalna konstrukcja takich opon umożliwia zagwarantowanie im jak najlepszej przyczepności. Początki wytwarzania takich opon sięgają lat 80. XX wieku. To właśnie wtedy w Stanach Zjednoczonych w firmie Goodyear rozpoczęto produkować opony do takich modeli jak Chevrolet Corvette. Pierwsza seria ogumienia Goodyear była inspirowana superszybkimi samochodami wyścigowymi. Opony wyprodukowane wówczas przez Goodyear były pod wieloma względami rewolucyjne. Charakteryzowały się m.in. niskim profilem, wzmocnieniami ścian bocznych oraz zastosowaniem osłony z nylonu. Takie cechy zapewniały wysoką wytrzymałość ogumienia UHP przy większych prędkościach. Opony UHP miały także znacznie większą trwałość i gwarantowały lepszą przyczepność przy pokonywaniu zakrętów.
Jak zbudowana jest opona UHP?
Wiemy już, że opony UHP dedykowane są do szybkich i mocnych aut. W takich samochodach kluczowa jest kwestia przyczepności – komfort stawia się dopiero na drugim miejscu. Opony UHP muszą być także odporne na przegrzanie – co w autach sportowych wcale nie jest rzadkością. Mówiąc o budowie opony UHP warto zwrócić uwagę przede wszystkim na bieżnik. Po wewnętrznej stronie bieżnika znajduje się więcej nacięć i rowków, dzięki czemu może of efektywniej odprowadzać wodę. Z kolei zewnętrzna część bieżnika zbudowana jest z grubszej i bardziej wytrzymałej gumy, która zapewnia zachowanie przyczepności podczas szybkiego pokonywania ostrych zakrętów. Charakterystyczną cechą konstrukcji opony UHP jest także wzmocnienie bocznych ścianek.
Dlaczego opony UHP są tak popularne?
Na popularność opon ultra high performance mają przede wszystkim tendencje w rozwoju współczesnej motoryzacji. Produkowane współcześnie samochody są coraz szybsze i charakteryzują się coraz większą wydajnością. Nowoczesne auta potrafią coraz lepiej przyspieszać, umożliwiając pewne prowadzenie nawet w trakcie wyjątkowo dynamicznej jazdy. Z tego względu coraz większy nacisk kładzie się na produkcję ogumienia gwarantującego bezpieczeństwo i komfort jazdy autami z dużą mocą silnika. Takie samochody to nie tylko auta sportowe, lecz także nowoczesne limuzyny.
Popularne modele opon UHP
Opony ultra high performance stanowią obecnie aż 14 % spośród wszystkich rodzajów opon kupowanych do samochodów osobowych. Ogumienie UHP produkowane jest w wersji letniej i zimowej. Wśród najpopularniejszych modeli znajdują się między innymi:
• Continental ContiSportContact 5
• Dunlop SP SportMaxx GT
• Pirelli P7 Cinturato,
• Pirelli SottoZero 3,
• Michelin Alpin 5,
• Continental ContiWinterContact TS 830 P.