• 4 grudnia 2023
Dacia Solenza to samochód osobowy, który był produkowany przez tego rumuńskiego producenta w latach 2003-2005. Jego produkcja odbywała się w zakładach w Rumunii oraz w Ukrainie. Była to odświeżona wersja Dacii Nova. Inżynierowie i projektanci skupili się, aby pojazd był ekonomiczny i się łatwo prowadził. Design był sprawą drugorzędną. Choć model nie doczekał się drugiej generacji, to za jego bezpośredniego następcę uznaje się Dacię Logan, która jest produkowana do dziś. Logan w 2020 roku doczekał się już trzeciej generacji i dalej budzi spore zainteresowanie wśród kierowców. Skupmy się jednak na modelu Solenza. Które opony wybrać, abyśmy mogli przez lata cieszyć się komfortową, bezpieczną i ekonomiczną jazdą?
 

Dacia Solenza - jaki rozmiar opon?

Do produkcji modelu Dacia Solenza 1.4i z 2005 roku fabrycznie wykorzystywano opony w rozmiarze 165/70R13. Opcjonalnie możemy jednak rozważyć zakup ogumienia w rozmiarze 165/65R14. Pamiętajmy, że pod żadnym pozorem nie możemy montować w naszym aucie opon w rozmiarze innym, niż warianty zalecane przez producenta. Opony w złym rozmiarze mogą uszkodzić nasz pojazd lub co gorsza, doprowadzić do groźnego wypadku na drodze, w którym zagrożone będzie nasze zdrowie, a nawet życie.
 

Opony letnie do Dacia Solenza

W segmencie klasy premium na wyróżnienie zasługuje ogumienie Goodyear Efficientgrip Compact. Samej marki Goodyear nie trzeba nikomu przedstawiać, gdyż ten amerykański koncert od dekad należy do czołowych producentów opon na całym świecie. Model Efficientgrip Compact bardzo dobrze radzi sobie podczas hamowania zarówno na suchej, jak i na mokrej nawierzchni. Opony te zapewniają dobre prowadzenie, cichą pracę oraz stabilność na każdej nawierzchni. Nowoczesna rzeźba bieżnika sprawia, że ogumienie to zużywa się równomiernie, dzięki czemu  opon nie jest podatna na uszkodzenia.  Jeśli szukamy czegoś w klasie ekonomicznej, warto z kolei postawić na jednego z rodzimych producentów, np. na Dębica Passio 2. Marka ta jest częścią wspomnianego wyżej Goodyeara, dzięki czemu oferuje najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne w korzystnych cenach. Passio 2 charakteryzuje się świetnymi właściwościami jezdnymi i doskonałym stosunkiem ceny do jakości. Model ten doskonale sprawdza się zarówno w miastach, jak i na przedmieściach. 
 

Opony zimowe do Dacia Solenza

Jeszcze większej uwagi wymaga wybór odpowiednich opon zimowych. Z segmentu premium, warto rozważyć zakup Continental WinterContact TS 860. Wskaźniki bezpieczeństwa potwierdzają niezależne testy ADAC, TCS czy Auto Zeitung. Opona ta dobrze przylega do nawierzchni, a specjalnie zaprojektowane rowki i lamele dobrze odprowadzają wodę i błoto pośniegowe spod kół. Ponadto, ogumienie to dobrze wgryza się w śnieg, dzięki czemu nie musimy martwić się wystąpienie zjawiska aquaplaningu lub snowplaningu. Co ważne, ogumienie to dobrze radzi sobie także podczas jazdy na oblodzonej nawierzchni, a sama opon nie twardnieje nawet naprawdę w niskich temperaturach. 

 

Top