• 28 września 2023
Choć polskie prawo nie narzuca na nas obowiązku sezonowej wymiany ogumienia, większość z kierowców decyduje się na taki zabieg. Stosowanie opon dopasowanych do warunków atmosferycznych zwiększa nie tylko komfort i bezpieczeństwo jazdy, ale także wpływa na żywotność opony.  Niestety, sama wymiana opon nie wystarczy. To ogumienie, które ściągniemy z naszego pojazdu, musimy odpowiednio przechowywać, aby uchronić je przed zniszczeniem.
 

Jak prawidłowo przechowywać opony?

Zacznijmy najpierw od konserwacji opon. Nim znajdziemy dla naszego sezonowego ogumienia odpowiednie miejsce, powinniśmy dokładnie umyć i wysuszyć opony, a także sprawdzić ich ogólny stan oraz zabezpieczyć specjalnym preparatem. Po wyczyszczeniu ich letnią wodą z domieszką szamponu samochodowego i wysuszeniu znacznie łatwiej będzie nam dostrzec ewentualne niepokojące zmiany na konstrukcji opony. Jeśli głębokość bieżnika jest w normie,  opona jest w całkiem niezłym stanie, możemy użyć odpowiednich preparatów wydłużających żywotność opon. Podobnie powinniśmy postępować z felgami. Gdy już mamy gotowe opony do leżakowania - możemy poszukać dla nich miejsca. Jak przechowywać opony w garażu?
 

Jak przechowywać opony bez felg?

Opony bez felg należy najlepiej ustawić pionowo na bieżniku, raz na jakiś czas (nie rzadziej niż raz w miesiącu) zmieniając i położenie przez obracanie o 90 stopni. Taki komplet opon może być umieszczony na stojaku, jednak samego ogumienia nie wolno wieszać na hakach, gdyż może to prowadzić do jego deformacji. W przypadku tych opon ciśnienie powinno być zachowane takie jak podczas standardowej eksploatacji. 
 
Najlepsze warunki do przechowywania opon to pomieszczenia o stałych temperaturach, gdzie wilgoć nie przekracza 70%. Dobrze, aby w takim miejscu temperatura była nie niższa niż -5 stopni Celsjusza, ale też nie wyższa niż 25 stopni Celsjusza. To właśnie dlatego zaleca się trzymanie opon z dala od źródeł ciepła. Degeneracyjnie na opony wpływają także promienie słoneczne, rozpuszczalniki i substancje ropopochodne. W większości przypadków kierowcy przechowują opony w garażu lub piwnicy. Jeśli nie mamy warunków, aby prawidłowo przechowywać opony, warto zapytać w zaprzyjaźnionym warsztacie o możliwość sezonowania opon. Koszt takiej usługi zaczyna się już od 50 zł za sztukę, a może się ona okazać zbawienna w przypadku, gdy np. mieszkamy w niewielkim mieszkaniu w bloku.
 

Jak przechowywać opony z felgami?

Nieco prościej wygląda sytuacja w przypadku opon z felgami, gdyż możemy je przechowywać niemal w dowolny sposób. Można je kłaść zarówno jedna na drugiej, jak i można wieszać je na hakach. Eksperci nie zalecają jednak, aby stawiać je pionowo obok siebie, gdyż poprzez ciężar obręczy mogą się odkształcić. Kompletne opony (z felgami) warto przechowywać na podwyższonym ciśnieniu - najlepiej zwiększyć je oponach o 0,5 do 1 bara. Warunki do ich przechowywania są takie same jak w przypadku opon bez felg. Niezależnie od tego, jakie opony przechowujemy, warto je podpisać i umyć przed ponownym założeniem - zwłaszcza jeśli nie korzystamy z worka na opony. 

 

Top