Zakup nowych opon to zawsze spory wydatek dla każdego kierowcy. Nieważne czy decydujemy się na zakup opon nowych, czy używanych, za każdym razem powinniśmy się liczyć się z wydaniem minimum kilkuset złotych. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio dbać o ogumienie naszego pojazdu. O ile przy eksploatacji większość z nas wie, co robić, aby opona służyła nam jak najdłużej, o tyle często zapominamy o prawidłowym magazynowaniu ich przy sezonowej wymianie. O czym warto pamiętać?
Jak przechowywać opony zimowe?
Opony zimowe powinniśmy przechowywać w odpowiednich warunkach. Ważne jest, aby znajdowały się w pomieszczeniu o możliwie stabilnej temperaturze, najlepiej w przedziale -5 do 25 stopni Celsjusza. W związku z tym, że opony są wykonane z gumy, pamiętajmy również, aby nie magazynować ich w pobliżu jakichkolwiek źródeł ciepła oraz nie narażamy ich na działanie promieni słonecznych. Pamiętajmy również, aby opony nie miały kontaktu z chemikaliami czy innymi substancjami ropopochodnymi.
Jak przygotować opony do magazynowania? W pierwszej kolejności dokładnie je umyjmy, najlepiej przy pomocy wody i szamponu samochodowego. Następnie zwróćmy uwagę na ogólny stan opon, na głębokość bieżnika, a także sprawdźmy, czy guma nie jest uszkodzona lub nie ma widocznych wybrzuszeń. Po umyciu i sprawdzeniu opon pamiętajmy o odpowiednim osuszeniu. Jeśli nasze ogumienie jest w dostatecznie dobrym stanie - możemy przejść do jego magazynowania.
Jak przechowywać opony zimowe z felgami?
Przechowywanie opon zimowych z felgami jest dość wygodne, gdyż możemy je przechowywać na dowolny sposób. Dobrym pomysłem będzie ułożenie kompletnych kół na stos lub na stojaku. Jeśli decydujemy się na to pierwsze rozwiązanie - warto na podłożu rozłożyć kawałek tektury. Opony z felgami możemy również przechowywać na specjalnych hakach.
Jak przechowywać opony zimowe bez felg?
Przechowywanie opon bez felg jest nieco bardziej skomplikowane. Samego ogumienia nie wolno wieszać na hakach, gdyż w ten sposób możemy doprowadzić do jego deformacji. Nie powinno się także magazynować ogumienia bez felg jedno na drugim, gdyż może to doprowadzić do ich odkształcenia. Jak zatem najlepiej przechowywać opony zimowe bez felg? Chcąc zachować ogumienie w dobrej kondycji najlepiej ustawić je pionowo na bieżniku. Musimy wówczas jedynie pamiętać, aby raz na 2-3 tygodnie obracać opony o około 90 stopni, zapobiegając w ten sposób ewentualnym zniekształceniom. Najzdrowsze dla opon, będzie jednak umieszczenie ich na stojaku.
Jeśli mieszkamy w bloku, nie mamy garażu i nie możemy sobie pozwolić na przechowywanie opon w komórce lokatorskiej, dobrym rozwiązaniem będzie opłacenie magazynowania w serwisie. Jest to usługa oczywiście odpłatna, jednak nieporównywalnie tańsza niż zakup nowych opon. Warto zapytać o tę usługę u zaprzyjaźnionego wulkanizatora.