• 28 września 2023

Opony Run Flat budzą skrajne emocje. Jedni doceniają je za wygodę, inni są przekonani, że to fanaberia i niepotrzebny wydatek. A jak to jest naprawdę? Poznajmy wady i zalety opon Rn Flat.

Opony Run Flat – co to takiego?
Na sam początek wyjaśnijmy, czym właściwie jest ogumienie typu Run Flat. Mówiąc najprościej, takie opony umożliwiają kontynuowanie jazdy po przebiciu. Temat opon, na których można jechać po przebiciu, jest znany przemysłowi oponiarskiemu już od dawna. Wielu producentów ogumienia podejmuje się prób opracowania opon odpornych na przebicie. Opony Run Flat są z pewnością ważnym krokiem na drodze do powstania „opony idealnej”. W tym miejscu należy jednak podkreślić, że Run Flat wcale nie oznacza, że opona nie może zostać przebita. Jest ona bowiem narażona na uszkodzenia tak samo, jak każdy inny rodzaj ogumienia. Różnicą jest natomiast to, że na oponach Run Flat można kontynuować jazdę zachowując dotychczasową prędkość – co nie jest możliwe w przypadku tradycyjnych opon. Oczywiście nie jest tak, że po uszkodzeniu opony Run Flat możemy jechać z każdą prędkością i na dowolną odległość. Producenci takiego ogumienia dopuszczają zwykle możliwość poruszania się po przebiciu opony z maksymalną prędkością 80 km/h i na dystansie do 80 km. Pamiętajmy, że te wartości nie są uniwersalne – każdy model samochodu ma co do tego inne wytyczne (znajdziemy je w instrukcji obsługi pojazdu).

Kliknij i sprawdź ofertę opon ---> https://www.oponyprofi.pl/opona/nokian_wr_suv_4_xl_run_flat_90635.html

Konstrukcja opony Run Flat
Możliwości, jakie daje stosowanie opon Run Flat, wynikają ze specjalnego typu konstrukcji. Najbardziej charakterystycznymi cechami Run Flatów jest większa sztywność oraz wzmocnione ściany boczne. Zastosowanie takiej konstrukcji umożliwia oponie udźwignięcie pojazdu nawet po utracie ciśnienia – po przebiciu opona Run Flat zachowuje oryginalny profil i nie odkształca się. Kierowca może nawet nie poczuć, kiedy nastąpiło uszkodzenie opony – o jej przebiciu informuje zapalenie się kontrolki TPMS (pokładowego systemu monitorowania ciśnienia). W taką kontrolkę wyposażone są wszystkie modele samochodów z oponami Run Flat.

Kliknij i sprawdź opony Pirelli ---> https://www.oponyprofi.pl/opona/pirelli_scorpion_winter_7658.html

Zalety opon Run Flat
Największą zaletą opon Run Flat jest oczywiście możliwość kontynuowania jazdy po przebiciu opony. Takie opony określane są jako samonośne, ponieważ w sytuacji nagłego spadku ciśnienia w oponie nie musimy od razu się zatrzymywać w celu wymiany koła. W związku z tym, że profil opony Run Flat nie ulega deformacji, jesteśmy w mniejszym stopniu narażeni za ryzyko utraty panowania nad kierownicą i możemy bezpiecznie kontynuować jazdę. Stosowanie opon Run Flat zwalnia nas też z obowiązku wożenia ze sobą koła zapasowego.

Sprawdź opony Pirelli Scorpion ---> https://www.oponyprofi.pl/opona/pirelli_scorpion_winter_11919.html

Wady opon Run Flat
Opony Run Flat to nie tylko same zalety. Aby pozostać obiektywnym, warto wspomnieć również o ich wadach i ograniczeniach. Jak wspomniano, na przebitej oponie Run Flat możemy zrobić jedynie 80 km. Po tym czasie guma nie nadaje się już do użytku, a my musimy zakupić nowe opony. Ceny opon Run Flat są o wiele wyższe niż standardowych. Takie ogumienie nie nadaje się przy tym do wszystkich modeli samochodów. Producenci opon Run Flat w większości mają w asortymencie modele w dużych rozmiarach i z niskim bieżnikiem. Mówiąc o wadach takiego ogumienia należy wspomnieć też o tym, że do ich wymiany niezbędny jest specjalistyczny sprzęt – zatem taką usługę mogą zrealizować jedynie niektóre warsztaty samochodowe.

Top