• 5 grudnia 2023

Jak co roku zbliża się chwila wymiany opon na zimowe. I chociaż w Polsce nie ma obowiązku jazdy na zimówkach, większość kierowców podejmuje decyzję o sezonowej zmianie ogumienia. Opony zimowe produkowane są ze specjalnych mieszanek, zapewniających im odporność na działanie niskich temperatur – w przeciwieństwie do opon letnich, które w niższych temperaturach twardnieją, przez co nie tylko tracą przyczepność, lecz także wydłużają drogę hamowania. W ogumieniu zimowym stosuje się przy tym inny rodzaj bieżnika niż w oponach letnich. Bieżnik opon zimowych posiada zygzakowate lamele, które wspomagają efektywność odprowadzania śniegu i wody z opony oraz pomagają w zachowaniu pełnej kontroli nad pojazdem podczas poruszania się po mokrej i śliskiej nawierzchni. Używanie zimowego ogumienia zwiększa nasze bezpieczeństwo w trakcie jazdy. W sezonie 2019 producenci opon przygotowali dla nas szereg nowości. Oto najciekawsze propozycje.

Kiedy zmieniamy opony na zimowe?
Opony należy zmienić na letnie wtedy, kiedy temperatura w dzień spada poniżej 7 stopni Celsjusza. To graniczna temperatura, przy której opony letnie mogą jeszcze zachowywać swoje właściwości. Przy niższych temperaturach guma w oponach letnich twardnieje, co może skutkować bardzo przykrymi konsekwencjami. Praktyka pokazuje, że lepiej nie czekać z wymianą opon do pojawienia się pierwszych mrozów. Wystarczy przyjrzeć się wykresowi temperatur w październiku: jednego dnia może być 10 stopni, podczas gdy kolejnego temperatura może nagle osiągnąć wartości poniżej zera. Dlatego optymalnie jest wymienić ogumienie nieco wcześniej, aby nie narazić się na nagły atak zimy (a przy okazji na długie kolejki u wulkanizatora).

Wybierz dla siebie opony na zimę ---> https://www.oponyprofi.pl/szukaj/?marka=&sezon=zimowe&rozmiar=&pojazd=

Opony zimowe: nowości sezonu 2019
W sezonie 2019 pojawiło się wiele interesujących nowości ze świata opon zimowych. Na uwagę zasługują przede wszystkim następujące modele:
• Nokian WR Snowproof,
• Goodyear UG Performance +,
• Bridgestone Weather Control A005 DriveGuard.

Nokian WR Snowproof 
Fiński producent ogumienia nie zwalnia tempa. W tym roku zaprezentował model Nokian WR Snowproof, który jest dostępny w rozmiarach od 14 do 20 cali. To opona segmentu premium produkowana w oparciu o technologie najnowszej generacji. Opona zapewnia najwyższy komfort jazdy w trakcie trudnych warunków zimowych. Zastosowany w niej bieżnik kierunkowy ułatwia pokonywanie ostrych zakrętów na oszronionej nawierzchni.

Goodyear UG Performance 
Kolejna opona segmentu premium, model Goodyear UG Performance +, to odpowiedź na potrzeby samochodów z coraz silniejszymi jednostkami napędowymi. Opona doskonale radzi sobie na każdej nawierzchni – zarówno podczas jazdy po mieście, jak i na dłuższych trasach w trudniejszym terenie. Do mieszanki gumowej dodano znaczne ilości krzemionki, co zapewniło oponie bardzo dobre właściwości trakcyjne.

Bridgestone Weather Control A005 DriveGuard
Bridgestone Weather Control A005 DriveGuard to opona całoroczna, która świetnie radzi sobie zarówno w warunkach letnich, jak i zimowych. Opona produkowana jest z wykorzystaniem innowacyjnej technologii Run Flat, która pozwala na kontynuowaniu jazdy nawet w przypadku przebicia opony (na odległość do 80 km, z maksymalną prędkością 80 km/h). Model posiada pełną homologację zimową oraz oznaczenie 3PMSF (symbol trzech szczytów górskich i płatka śniegu).

Top