• 28 września 2023
Felga to element podwozia, na który zakładamy opony. Jej zadaniem jest przenoszenie sił z piasty koła na oponę. Spełnia ona również funkcję wentylacyjną układu hamulcowego. Warto poświęcić trochę więcej czasu na wybór odpowiednich felg do naszego samochodu. Jeśli mamy możliwość - warto także skorzystać z porady specjalisty. Źle dobranych felg zwykle nie da się zamontować w samochodzie. Może być ona za wąska lub za szeroko albo będzie miała ona za dużą lub za małą średnicę. Czasem jednak nawet źle dobraną felgę może udać nam się zamontować. Niestety, poważnie tym narażamy nasze życie i zdrowie. Błędy dobór felg może skutkować tym, że w trakcie jazdy felga nam się zsunie, co może doprowadzić do uszkodzenia opony czy elementów zawieszania pojazdu.
 

Felgi - do czego służą?

Niektórzy kierowcy przy wyborze felg kierują się ich estetyką. To błąd, bo w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na jakość jej wykonania. Tanie podróbki, choć mogą być całkiem ładnie zaprojektowane, zwykle okazują się nietrwałe. Zadaniem felg jest równomierne rozkładanie oporu toczenia opony, a co za tym idzie także zapewnienia odpowiedniej sztywność podczas pokonywania zakrętów. Jak zostało już wyżej wspomniane, w nowoczesnych samochodach służą one także do chłodzenia systemu hamulcowego. 
 

Na co zwrócić uwagę kupując felgi?

Felgi mogą być wykonane zarówno ze stali, jak i z aluminium. Te pierwsze są pozornie tańsze i częściej stosowane. Choć są one dość podatne na uszkodzenia mechaniczne, charakteryzuje się one także prostotą w naprawie. Natomiast felgi aluminiowe, choć są bardziej wytrzymałe od swoich stalowych odpowiedników, w przypadku uszkodzenia wymagają kosztownych napraw, które wykonać możemy jedynie w warsztacie. Felgi aluminiowe są także lżejsze - m.in. to właśnie dlatego na nie decydują się posiadacze samochodów o lepszych osiągach. 
Kupując felgi, musimy dobrać je do naszego samochodu na podstawie liczby śrub mocujących i ich rozstawu. Informacje te znajdziemy na stronach sklepów internetowych oferujących felgi oraz w instrukcji obsługi samochodu. Wartości te muszą być oczywiście zbieżne. W dalszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na średnicę otworu centrującego, a także średnicę i szerokość obręczy. Ważne jest także ET, czyli osadzenie felgi. Jest to odległość pozioma pomiędzy płaszczyzną montażu felgi do piasty a płaszczyzną jej symetrii.
 
Niezależnie od tego, na które felgi się zdecydujemy, pamiętajmy o ich regularnym czyszczeniu. Dzięki temu dłużej zachowają one estetyczny wygląd. O konserwacji powinniśmy pamiętać zwłaszcza w przypadku, gdy zdecydowaliśmy się na alufelgi. Dobrze zakupić wówczas preparat do felg tego typu i raz na jakiś czas zapewnić im dogłębne czyszczenie. Ponadto detergenty te usuwają zmatowienia i osady z klocków hamulcowych. Jeśli nie jesteśmy pewni, co do doboru felg do naszego samochodu, najlepiej skonsultować ten temat ze specjalistą. Zaoszczędzimy w ten sposób sporo czasu i pieniędzy, a także zyskamy spore poczucie bezpieczeństwa.

 

Top